Встановлення результатів виборів                                                                                                              На першому етапі потрібно буде визначити, які ПАРТІЇ пройдуть у відповідну раду, зможуть формувати її склад зі своїх кандидатів. Для цього потрібно скласти разом всі голоси, які отримала кожна партія та її кандидати в усіх округах, і подивитися, скільки відсотків від усіх, хто проголосував, набирає кожна партія.
До ради зможуть пройти тільки ті партії, що отримають більше 5% голосів у цілому по місту (району, області) - тобто "подолають бар'єр".

Визначення, скільки місць у раді отримає партія
Відповідно до того, скільки відсотків набрала кожна партія-переможець, визначається, скільки місць у раді вона отримає, і повинна буде "заповнити" своїми кандидатами. Для цього ввели поняття "виборча квота". Виборча квота - це [Кількість голосів, які отримали партії, що подолали бар'єр] поділено на [кількість місць у відповідній раді]. Кількість голосів, які отримала кожна партія, ділиться на виборчу квоту – так дізнаємося, скільки місць у раді отримує кожна партія. Якщо якась партія подолала виборчий бар'єр, але отримала голосів виборців у кількості меншій за виборчу квоту, то вона мандатів, тобто місць у відповідній раді, - не отримує.

Визначення, хто саме з партійних кандидатів стане депутатом
Отже, уже відомо, скільки місць у раді отримає кожна партія. Але не все так просто! Тепер потрібно з'ясувати, які саме кандидати (закріплені / висунуті у конкретних округах) – представники партій – стануть врешті депутатами міської (районної, обласної) ради. тобто, в межах кожної партії-переможця, потрібно буде відсортувати кожного кандидата за рівнем його підтримки виборцями на окрузі. Так, "черговість" отримання мандату визначатиметься відсотком голосів, які отримав кандидат у своєму окрузі. В результаті, наприклад, може трапитись так, що мандат отримають ті кандидати, які принесли партії менше голосів, але за рахунок відносно низької явки виборців на окрузі, їх результат у відсотках вищий.

Також, виборці повинні бути готовими, що за такої виборчої системи, від їхнього округу може бути не обрано депутата взагалі - тобто жоден з кандидатів, що закріплені на окрузі, може не стати депутатом. З іншого боку, від округу може пройти у раду двоє або й більше кандидатів.

Ще є такий казус цієї виборчої системи: депутатом міськради (райради, облради) може стати кандидат, який у своєму окрузі зайняв третє, а то й четверте місце.

ГО Український центр суспільних даних

Поділитись: